czwartek, 20 sierpnia 2015

Saga rodzinna – „Stulecie Winnych”
            Książki, od których rozpoczęłam swój tegoroczny urlop. Zdecydowanie zawyżyły poprzeczkę pozycjom, które czekały w następnej kolejności! Saga rodziny Winnych (autorstwa Ałbeny Grabowskiej) składa się z trzech książek i choć słowo „trylogia” nie wszystkim dobrze się kojarzy, tak w tym wypadku był to strzał w dziesiątkę! Dzięki niej w fantastyczny sposób poznajemy losy całej, dużej, polskiej rodziny na przestrzeni wieku. W dodatku nie byle jakiego wieku, ale głównie XX, czyli okresu, kiedy na terenie naszego kraju działo się naprawdę sporo, a jak wiemy, historia nie dzieje się obok ludzi, tylko ich też dotyka (często w najmniej spodziewany sposób).
            Pierwsza część cyklu to „Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli.” i rozpoczyna się ona od narodzin głównych bohaterek wokół których krążyć będzie narrator, bliźniaczek - Anny i Marii Winnych. Dzieje się to w czasie, gdy wybucha pierwsza woja światowa, więc obie dziewczynki wychowywane będą w trudnych życiowo warunkach, jednak kochająca rodzina i przyjaciele zrobią wszystko, by być razem. Książka pełna jest dramatycznych sytuacji, pełnych grozy chwil oraz wstrząsających wydarzeń. Nie brakuje w niej jednak także wielu szczęśliwych momentów, wzruszających czy po prostu pięknych. W pozostałych częściach trylogii „Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli.” oraz „Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli.” poznajemy dalsze losy zarówno Ani i Mani, jak i ich dzieci, a potem nawet i wnucząt oraz całego rodu Winnych. (I choć kobiety w rodzinie zmieniają z czasem nazwiska, wszystkie i tak dumnie nazywają siebie Winnymi.) Możemy wraz z nimi przeżywać dramaty miłosne, doświadczać pierwszych pocałunków, rozczarowań, zawodów. Możemy walczyć z nimi na froncie czy ukrywać Żydów, pomagać potrzebującym oraz radzić sobie w Polsce Ludowej czy podczas mafijnych zamieszek w Pruszkowie czy Wołominie.
            Dawno nie czytałam tak dobrych powieści obyczajowych. Mało kto potrafi w tak wartki sposób przedstawić i spleść ze sobą losy ludzi. Mimo tłumu bohaterów dobrze wiemy kto jest i kim, a co więcej, koniecznie chcemy poznać i jego losy, czego autorka nam nie żałuje. Historia nie wydaje się nudna, przydługa i naciągana, wręcz przeciwnie! Czyta się ją w mgnieniu oka i ciągle chce się więcej! Bardzo zżyłam się z rodziną Winnych i było mi wręcz smutno, gdy przeczytałam ostatnią stronę.


            Osobiście polecam te książki ostatnio każdemu, kto pyta mnie co warto przeczytać. Tło historyczne całej fabuły i to, jak wplata się ono w losy bohaterów jest niesamowite. Każdy Polak powinien zastanowić się nad historią swoich przodków i nad problemami, z jakimi Oni musieli sobie radzić.  Jestem pod wrażeniem talentu autorki i prędzej czy później z ciekawością sięgnę również po inne jej pozycje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz